Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Turism
 
ATRACTII TURISTICE
Adaugat: 17 Mai 2019

       La aproximativ 30 de kilometri de Drobeta-Turnu Severin se află Peștera Topolnița, o peșteră care este deschisă numai o zi pe an și atunci doar câteva ore, și reprezintă una dintre formele carstice cele mai importante din țara noastră, fiind o peșteră gigantică. Este un obiectiv științific rar și unic, deosebit de complex și valoros, cu un cavernament uriaș, ape subterane, speleoteme de mari dimeniuni, colonii de lilieci, faună bogată, resurse arheologice, mineralogice și paleontologice care nu au fost pe deplin studiate, potrivit edifica.ro.

 

       Se numără printre cele mai spectaculoase peșteri din țara noastră și are chiar formațiuni unice în lume, prin urmare a fost declarată monument al naturii. Se regăsește în partea centrală a Podișului Mehedinți, între localitățile Marga și Cireșu, are o lungime de circa 11.000 de metri, fiind a doua ca mărime din România și a 17-a din lume. Apele Topolniței care s-au adunat în adâncuri au străpuns muntele și au creat galerii gigantice, de o frumusețe rară.

 

       Cea mai frumoasă galerie este Galeria Racovița unde se regăsesc cele mai impresionante formațiuni speologice din Carpați. `Marea lumânare`, `Pădurea cu lumânări`, `Marele dom stalagnitic` , `Lacul de Cleștar`, toate aceste denumiri au fost date din cauza formelor bizare de relief. Aici se află numeroase galerii de fosile, subfosile și active, cascade de apă și lacuri spectaculoase.

 

       Explorarea sistematică a peșterii a început în 1962 și a fost făcută de către specialiștii Institutului de Speologie „Emil Racoviță” care aparține Academiei Române. Parte integrantă a complexului carstic Topolnița-Epuran, cele două peșteri cu aceste nume sunt legate între ele prin șase galerii prin care omul încă nu a trecut. În Topolnița s-au găsit urme ale omului din neolitic. 

 

 

       Dacă ți-a plăcut acest articol, urmărește-ne pe Facebook pentru a afla mai multe noutăți. Dă Like paginii noastre printr-un click aici!

 

 

Sursa foto:  ://cronicaromana.net/2018/07/20/pestera-topolnita-a-doua-pestera-ca-marime-din-romania/  ://cronicaromana.net/2018/07/20/pestera-topolnita-a-doua-pestera-ca-marime-din-romania/. ://mehedinti.psnews.ro/pestera-topolnita-isi-deschide-portile-sambata-si-duminica-209394/.  ://zigzagprinromania.com/blog/pestera-topolnita/

MEHEDINTI
Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
 
 
 
POLITICA
 
Ciucă, despre principiile PNL: Să apărăm familia, comunitatea, inițiativa particulară!

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
SANATATE
 
Pateurile de ficat conțin aditivi și alte tipuri de carne mai ieftină

» 25 Mai 2024 | Comentarii 0
 
INGRIJIREA PARULUI
 
Cele mai bune 5 leacuri băbești contra căderii părului

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
STIRI TURISM
 
Un turn medieval din România va fi restaurat și va intra în circuitul turistic

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL IASI
 
Stațiile mijloacelor de transport în comun din Iași vor fi modernizate

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL GORJ
 
Apă și canalizare în comuna Drăgotești: Este un proiect mult așteptat

» 25 Mai 2024 | Comentarii 0