Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Stiri
 
INTERNATIONALE
Adaugat: 01 Martie 2024    Actualizat: 01 Martie 2024

        Joi, un ministru polonez adjunct al Apărării, a declarat că Polonia vrea ca anul viitor să lanseze proprii sateliți militari de observare pe orbită.

        „Anul viitor vrem să punem primii noștri sateliți polonezi pe orbită” a spus Cezary Tomczyk într-o informare de presă. Oficialul a precizat că Polonia vrea să achiziționeze sateliți echipați cu tehnologie radar și optică, ce le-ar permite observarea Pământului în orice fel de condiții atmosferice. Sistemele de sateliți vor folosi atât tehnologie străină, cât și națională, a precizat Tomczyk.

        La rândul său, Wladyslaw Kosiniak, ministrul Apărării, a transmis că anul acesta Polonia va dezvolta o forță spațială, printre altele, în urma lecțiilor învățate din experiența Ucrainei cu Rusia.

        „Toate acțiunile pe care le întreprindem în acest an, crearea de forțe de drone, crearea de forțe componente spațiale sau forțe medicale, acestea sunt acțiuni care întăresc armata poloneză și, de asemenea, rezultă din experiența ucraineană” a declarat Kosiniak.

 

Te-ar putea interesa: Consilier prezidențial, despre anul electoral: Trebuie să ne ferim de capcanele promisiunilor care vând iluzii!

 

Ne poți urmări pe Facebook sau poți descărca aplicația gratuit și te anunțăm noi când apare ceva nou!

 

Sursa foto: https://stirileprotv.ro/stiri/international/polonia-cumpara-doi-sateliti-francezi-si-va-avea-acces-la-retea-pot-fi-folositi-in-scop-civil-si-militar.html


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Jurnalist, despre conferința lui Nicușor Dan: Dacă nu erau probleme cu casca, înseamnă că a obosit după 10 zile de la învestitură
Robert Turcescu îl critică pe Nicușor Dan în urma prestației de l...
 
Jurnalist, despre „deontologii” care critică decizia CCR referitoare la declarațiile de avere: Cu ce tupeu mai vorbiți??
Bogdan Dumitru, atac dur la adresa celor care se plâng acum de decizi...
 
Mediul de afaceri, îngrijorat de creșterea taxelor, cere guvernanților să facă o reformă fiscală internă înainte de luarea unor măsuri inechitabile
Mai multe organizații ale mediului de afaceri au transmis un comunica...
 
Reacții dure în urma recomandărilor FMI de creștere a taxelor: Vor aplauda și când va crește impozitul pe venit la 25%?
După recomandările FMI de creștere a taxelor, impozitelor și TVA-u...
 
Patru trenuri noi intră în circulație. CFR anunță pe ce rută vor circula
Patru garnituri de tren modernizate au intrat în circulație, anunț...
 
Vorbim prea puțin de campionii noștri! Felicitări, Ana Bărbosu!
Patru medalii a câștigat Ana Bărbosu la Campionatul European de la ...
 
Extrasele de carte funciară se pot obține online, gratuit
Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a anunța...
 
Taxe peste taxe pentru români, tarif redus cu 25% pentru livrarea gazului către Ucraina: „Gest de solidaritate pe banii românilor”
Statul român a anunțat că reduce tariful de livrare a gazelor natur...
 
 
 
 
ECONOMIE
 
Oficialii recunosc că, „de mai mulți ani”, avem deficit crescut și că s-au făcut credite tot mai mari pentru a se acoperi cheltuielile statului

» 15 Iunie 2025 | Comentarii 0
 
ACTUALITATE
 
„Cine manipulează pe cine?” Atac dur la adresa trusturilor mari de presă, supuse celor care dau mai mult

» 14 Iunie 2025 | Comentarii 0
 
BEAUTY
 
Cum să prepari în casă o pudră care te ajută să scapi de riduri

» 14 Iunie 2025 | Comentarii 0
 
EVENIMENTE
 
Festivalul Cireșelor, din Parcul Izvor, se va desfășura până pe 15 iunie
BUCURESTI - ILFOV
» 13 Iunie 2025 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL PRAHOVA
 
Ploieștiul va beneficia de regenerare urbană în centrul orașului. Se putea și la Câmpina, dacă nu erau interesele… Stăpânilor

» 09 Iunie 2025 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL SIBIU
 
Comercianții care vor să închirieze spațiu pentru târgul Artizan Huet trebuie să se programeze pe platforma pusă la dispoziție de Primărie

» 06 Iunie 2025 | Comentarii 0