Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Administratie
 
STIRI JUDETUL BUZAU
Adaugat: 08 Iunie 2021

        Garda de Mediu a amendat Primăria Poșta Câlnău cu suma de 150 milioane lei vechi, pentru că inspectorii au depistat o cantitate însemnată de gunoaie pe malul Câlnăului și sub un pod care trece această apă. Edilul Sorin Munteanu s-a declarat revoltat de decizia Gărzii de Mediu și susține că Primăria nu are vină că gunoaiele au fost aruncate în zonă.

 

         „E o tâmpenie, scuzați-mi expresia, amendarea Primăriei Poșta Câlnău. Nu are nicio logică, decizia face mai mult rău decât bine. Păi ce, noi de la Primărie am aruncat gunoaiele acolo? Cei de la Garda de Mediu au amendat primăria în loc să-i găsească și să-i sancționeze pe poluatori. E aberant! Noi, de la Primăria Poșta Câlnău, am mers pe fir și chiar i-am amendat pe poluatori. Așa trebuia să procedeze și inspectorii de la Garda de Mediu. Dar ei, că le-a venit mai ușor, au amendat Primăria” a transmis primarul din Poșta Câlnău, Sorin Munteanu. 

 

        De cealaltă parte, Garda de Mediu spune că așa prevede Legea 211/2011, privind regimul deșeurilor. Mai exact, autoritățile publice trebuie să asigure și răspund pentru „colectarea separată, transportul, neutralizarea, valorificarea și eliminarea finală a deșeurilor, inclusiv a deșeurilor menajere”.

 

 

Citește și: Ministrul Muncii, despre creșterea alocațiilor: Un copil are nevoie de servicii integrate, de asistență medicală, de consiliere școlară ca să fie ajutat cu adevărat!

 

 

Urmărește-ne pe Facebook dacă ți-a plăcut articolul. Dă Like paginii noastre pentru a afla mai multe noutăți sau descarcă aplicația gratuit din Google Play!

 

 

Sursa foto:://opiniabuzau.ro/cum-se-folosesc-de-covid-19-competitorii-electorali-in-judetul-buzau/


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
„Caracatița de la Câmpina”
Câmpina, sugrumată de tentaculele „Caracatiței”.
 
 
 
 
EDUCATIE
 
Ministrul Educației, despre interzicerea accesului adolescenților la rețelele sociale: Nu sunt împotrivă, doar că spun să ne gândim de două ori!

» 04 Decembrie 2025 | Comentarii 0
 
POLITICA
 
Lulea: Furia românilor crește din cauza minciunilor și favoritismelor politicienilor!

» 02 Decembrie 2025 | Comentarii 0
 
SANATATE
 
Top 15 fructe și legume care conțin cele mai multe pesticide versus cele mai puține

» 20 Noiembrie 2025 | Comentarii 0
 
EVENIMENTE
 
„Feerie de Iarnă” în Grădina Publică din Galați, începând cu 28 noiembrie

» 19 Noiembrie 2025 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL PRAHOVA
 
„Caracatița de la Câmpina”

» 23 Noiembrie 2025 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL VALCEA
 
Panouri fotovoltaice de 1,1 milioane euro pe clădirile care aparțin de Consiliul Județean

» 14 Noiembrie 2025 | Comentarii 0