Un proiect inovator, care ar urma să atragă și mai mulți turiști în județul Brașov, ar urma să fie implementat de către compania germană Erlebnis Akademie AG, și anume „Treetop Walk”. Poteca din vârful arborilor este deja o realitate în 13 zone din Europa și Canada, ea permițând explorarea naturii de la înălțime.
„În 2009 am lansat proiectul Poteca din vârful arborilor, care a devenit faimos în întreaga lume: Treetop Walk. Am implementat deja 13 astfel de trasee în Europa și Canada, iar acum dorim să aducem acest concept și la Brașov. Modelul nostru include nu doar poteca și turnul de belvedere, ci și elemente interactive, precum podeaua de sticlă suspendată, tobogane și structuri din plasă de frânghie” a explicat Jan Krebacka, reprezentantul firmei germane.
Pe lângă alte beneficii educaționale și recreative pe care le poate aduce acest proiect, el va oferi și posibilitatea ca turiștii interesați să poată observa animale precum urșii în habitatul lor natural.
„În trecut turiștii veneau special pentru a vedea urșii din Răcădău, acum le putem oferi o experiență mai sigură, unde pot observa aceste animale în habitatul lor natural, de la înălțime. Așteptăm detalierea conceptului pentru Brașov și vom analiza pașii necesari pentru implementare” a transmis primarul Brașovului, George Scripcaru.
Te-ar putea interesa: Cinci atracții turistice ale județului Iași au intrat în competiția Destinația Anului!
Sursa foto: https://chefdevacanta.ro/2025/03/07/un-concept-spectaculos-este-adus-in-romania/