Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Turism
 
STIRI TURISM
Adaugat: 22 Mai 2023

        Pasionații de gastronomie într-o atmosferă de festival sunt invitați să participe, în perioada 26-29 mai 2023, la ediția a II-a a Live Traditional Cooking Show, un eveniment ce se va desfășura în Piața Centrală a Municipiului Galați. În cele trei zile de festival, maeștrii bucătari și chefi renumiți vor ridica gastronomia la rang de artă, transmit organizatorii.

        „Chef Cătălin Scărlătescu ne va divulga secretul celei mai delicioase rețete de scoici, dar și ce ingrediente folosește la cea mai bună rețetă de scoici din lume, iar Chef Gheorg și Masterchef Cătălin Rizea vor face show total pentru papilele gustative ale tuturor celor prezenți: grătare, garnituri, salate, sosuri, patiserie fină și multe, multe altele.

        Show-ul Live Traditional Cooking Show va cuprinde și o diversitate impresionantă de plăcinte pregătite atât după rețete tradiționale, cât și după rețete inedite din bucătăria modernă, plăcinte ce vor atinge dimensiuni record, în toate formele și pentru toate gusturile: plăcinte cu brânză sărată sau dulce și stafide, poale-n brâu veritabile moldovenești, plăcinte muntenești, plăcinte dobrogene, plăcinte oltenești cu brânză de burduf și praz, plăcinte boierești, plăcinte învârtite, plăcinte cu mere și scorțișoară, plăcinte cu carne, etc.” transmite Autentic Events.

       Vor exista activități și pentru copii, organizatorii au pregătit pentru ei ateliere de creație, workshop-uri de pictat figurine de ipsos și ateliere de pregătit salată de fructe. Din cadrul Festivalului nu va lipsi muzica bună, pentru toate gusturile.

Program complet

Vineri, 26 mai:

  • deschidere ora 10:00;

  • show culinar Masterchef Cătălin Rizea;

  • petrecere cu taraf și muzică de petrecere;

  • recital Ionuț Galani.

Sâmbătă, 27 mai:

  • deschidere ora 10:00;

  • show culinar Chef Gheorg – George Vitan;

  • legenda formației Odeon.

Duminică, 28 mai:

  • deschidere ora 10:00;

  • show gastronomic Chef Cătălin Scărlătescu;

  • muzică de petrecere cu Taraful Victor Florea, Anne Marie și Lucian Vintilescu.

Te-ar putea interesa: Barajul Valea Drăganului!

 

Ne poți urmări pe Facebook sau poți descărca aplicația gratuit și te anunțăm noi când apare ceva nou!

GALATI
Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
 
 
 
POLITICA
 
Ciucă, despre principiile PNL: Să apărăm familia, comunitatea, inițiativa particulară!

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
SANATATE
 
Pateurile de ficat conțin aditivi și alte tipuri de carne mai ieftină

» 25 Mai 2024 | Comentarii 0
 
INGRIJIREA PARULUI
 
Cele mai bune 5 leacuri băbești contra căderii părului

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
STIRI TURISM
 
Un turn medieval din România va fi restaurat și va intra în circuitul turistic

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL IASI
 
Stațiile mijloacelor de transport în comun din Iași vor fi modernizate

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL GORJ
 
Apă și canalizare în comuna Drăgotești: Este un proiect mult așteptat

» 25 Mai 2024 | Comentarii 0