Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Turism
 
EVENIMENTE
Adaugat: 28 Septembrie 2019    Actualizat: 28 Septembrie 2019

        Ediția cu numărul 6 a celui mai amplu eveniment dedicat artei din țara noastră, „Pavilionul de Artă București - Art Safari”, a început deja și aduce o mulțime de noutăți în acest an, în Palatul Oscar Maugsch BCR din Piața Universității, până pe data de 6 octombrie 2019, potrivit marieclaire.ro.

 

        Cea mai mare expoziție dedicată marelui pictor Nicolae Tonitza din ultimii 50 de ani; 4 pavilioane expoziționale noi; instalație de artă imersivă 360 creată special pentru eveniment; artă chineză expusă pentru prima dată în Europa; conferințe susținute de Horia-Roman Patapievici, Doina Păuleanu, Georgeta Filitti și Alin Comșa, sunt doar câteva dintre noutățile care îi așteaptă pe participanți. 

 

        În cadrul evenimentului vor putea fi admirate opere în valoare de peste 15 milioane de euro ce vor fi împărțite pe mai multe secțiuni, și anume: Pavilionul Muzeal „Tonitza și geniul copilăriei”; Pavilionul Central „REPVLICA. Despre umbre în sculptură”; Pavilionul Supercontemporan „Young Blood. Arta timpului tău”; Pavilionul Internațional „Made in China”. De asemenea, evenimentul găzduiește o mulțime de programe, ateliere și activități pentru toate vârstele, conferințe cu teme despre artă și multe altele.

 

        Pavilionul Art Safari București 2019 va putea fi vizitat până pe data de 6 octombrie, de luni până vineri și duminică între orele 12:00 - 21:00, și sâmbăta între orele 12:00-24:00. Muzeul Temporar Art Safari 2019 va putea fi vizitat, în premieră, în cursul nopții pe data de 4 octombrie, mai exact de la ora 22:00 la 01:00. Experiența vizitării pe timp de noapte a Pavilionului va include, în afară de tururi ghidate, art performance (o lucrare realizată sub privirile vizitatorilor) și muzică live. 

 

 

        Dacă ți-a plăcut acest articol, distribuie-l și urmărește-ne pe Facebook pentru a afla mai multe noutăți. Dă Like paginii noastre printr-un click aici!

 

 

Sursa foto: :  ://www.b365.ro/3-000-de-vizitatori-in-4-ore-din-prima-zi-la-art-safari-pavilionul-de-arta-bucure-ti_208467.html


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
 
 
 
POLITICA
 
Ciucă, despre principiile PNL: Să apărăm familia, comunitatea, inițiativa particulară!

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
SANATATE
 
Pateurile de ficat conțin aditivi și alte tipuri de carne mai ieftină

» 25 Mai 2024 | Comentarii 0
 
INGRIJIREA PARULUI
 
Cele mai bune 5 leacuri băbești contra căderii părului

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
STIRI TURISM
 
Un turn medieval din România va fi restaurat și va intra în circuitul turistic

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL IASI
 
Stațiile mijloacelor de transport în comun din Iași vor fi modernizate

» 27 Mai 2024 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL GORJ
 
Apă și canalizare în comuna Drăgotești: Este un proiect mult așteptat

» 25 Mai 2024 | Comentarii 0