Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Stiri
 
SANATATE
Adaugat: 05 Ianuarie 2023

        Sandra Alexiu, președintele Asociației Medicilor de Familie București-Ilfov, a explicat cauza numărului foarte mare de infecții respiratorii din această perioadă.

 

        Medicul a spus că acest lucru se datorează celor doi-trei ani de izolare pe fondul pandemiei de Covid-19, românii stând mai mult în casă, iar afară folosind masca de protecție în toate spațiile, și-au diminuat imunitatea în fața acestor virusuri comune. Chiar și învățământul online a avut o contribuție la această situație. 

 

        „Ceea ce se întâmplă acum este consecința acestor trei ani de oarecare izolare. Masca și partea de restricții inițiale au avut un rol foarte important, deoarece ne-au permis să învățăm mai multe despre virus și să câștigăm timp să scădem numărul de victime pentru a avea un vaccin. Faptul că s-a prelungit mult partea de izolare, că au fost țări cu o rată mai mică de vaccinare, cum a fost România, care au continuat să mențină învățământul acasă, online, a făcut ca toate virusurile de sezon să circule mai puțin. În momentul în care aceste virusuri nu mai circulă se schimbă acest echilibru fragil. Asistăm în momentul acesta la o modificare a echilibrului, o imunitate a omului care nu a mai fost rulată, întreținută timp de vreo doi-trei ani și acum ne trezim cu forme mai serioase, mai virulente, ale răcelilor de sezon, niște virusuri care sunt în cascadă” a explicat medicul.

 

 

Te-ar putea interesa: Consilierii locali ai PSD Câmpina blochează, din nou, dezvoltarea municipiului!

 

 

Ne poți urmări pe Facebook sau poți descărca aplicația gratuit și te anunțăm noi când apare ceva nou!

 

 

Sursa foto: https://www.mediafax.ro/social/alerta-de-gripa-si-viroze-respiratorii-la-spitalul-victor-babes-din-timisoara-20713480


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Ciucă, despre impozitul progresiv: Trebuie să existe o dezbatere
Liderul PNL susține că este necesară o dezbatere pentru introducere...
 
Zelenski vrea curent de la România și alte 2 țări: Din cauza bombardamentelor rusești
Președintele Ucrainei cere energie electrică de la România și alte...
 
Mircea Geoană: Am crezut că odată intrați în NATO și UE, ne vom înzdrăveni, vom fi mai buni, va fi mai puțină corupție… m-am înșelat
Secretarul general adjunct al NATO a vorbit despre corupția din Româ...
 
ANM: Vine un alt ciclon/ Trebuie să fim atenți
ANM anunță vremea rea până la jumătatea săptămânii.
 
Ministerul Educației introduce schimbări în formatul actelor de studii și informațiilor eliberate
O serie de acte eliberate pentru elevii sau cadrele didactice din înv...
 
Anca Țurcașiu vorbește despre iubire, la 3 ani de la divorț: Nu poți să spui nu
Vedeta a vorbit în exclusivitate despre viața ei după divorțul de ...
 
ANM: Ne așteaptă o săptămână geroasă. Cum va fi vremea de Crăciun și Revelion
Directorul ANM a dat detalii despre cum va fi vremea în această săp...
 
Deea Maxer, pregătită să se căsătorească din nou și să devină mamă: DA, în orice punct al relației
Vedeta iubește din nou și este pregătită să devină mamă.
 
 
 
 
SHOWBIZ
 
Iulia Albu vorbește despre relația dintre fiica ei și iubitul Mike: Are o problemă...

» 08 Decembrie 2023 | Comentarii 0
 
SANATATE
 
Ministrul Sănătății avertizează: Neacoperirea vaccinală poate duce la reapariția unor boli considerate eradicate

» 08 Decembrie 2023 | Comentarii 0
 
SANATATE
 
Cum să prepari lichiorul de ouă

» 08 Decembrie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI TURISM
 
Un Centru Național de Educație Montană se va deschide în Munții Bucegi

» 08 Decembrie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL SATU MARE
 
Copiii din învățământul preșcolar, care au participat la concertul de coline, au fost premiați de Primăria Satu Mare

» 08 Decembrie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL MURES
 
Primăria Târgu Mureș: Pe strada Gheorghe Doja se vor planta mai multe feluri de arbori, ca parte a proiectului de reamenajare a străzii

» 07 Decembrie 2023 | Comentarii 0