Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Stiri
 
ACTUALITATE
Adaugat: 24 Iulie 2013

Sondaj UE cu rezultate ŞOC: Aproape 70% dintre români nu au încredere în Guvern

 

         69% dintre români nu au încredere în Guvern, în timp ce pentru Parlament nivelul de neîncredere este de 75%, potrivit unui sondaj Eurobarometru realizat în luna mai şi dat publicităţii marţi.
         De asemenea, 26% din români afirmă că au încredere în Guvern şi doar 16% au încredere în Parlamentul de la Bucureşti. La nivelul UE, 71% din cetăţenii europeni declară că nu au încredere în guvernele din ţările lor şi 66% şi-au exprimat neîncrederea cu privire la parlamentele naţionale.
         Românii au ceva mai multă încredere în Uniunea Europeană decât media înregistrată în celelalte state membre. Astfel, 45% au declarat, potrivit sondajului, că au încredere în UE, iar 43% afirmă că nu au încredere, scrie realitatea.net.
         Pe de altă parte, 47% din români consideră că Guvernul este instituţia care trebuie să ia măsurile de reducere a efectelor crizei economice şi financiare, faţă de media de numai 21% înregistrată în celelalte ţări membre cu privire la aşteptările faţă de măsurile guvernelor naţionale.
         În acelaşi timp, 23% din români cred că aceste măsuri ar trebui să fie luate în primul rând de UE, faţă de 22% media în plan european. 
         Doar 6% din români cred că măsurile de ieşire din criză trebuie luate de FMI, faţă de 13% media în plan european, şi doar 4% din români aşteaptă luarea măsurilor respective de către liderii G20, în timp ce 13% din europeni consideră că acesta este cadrul adecvat pentru a decide în acest sens.
         Un procent de 8% din cetăţenii europeni consideră că aceste măsuri trebuie luate în SUA, în timp ce 6% din români au şi ei aceleaşi aşteptări de la administraţia americană.
         Sondajul a fost realizat pe un eşantion reprezentativ de 1.083 de persoane din România, în perioada 11-21 mai, eşantionul din restul ţărilor UE fiind de 26.605 persoane.


​Sursa foto: http://hr.businesslive.ro/wp-content/uploads/bu_guvern.jpg


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Ce spune tatăl Simonei Halep despre suspendarea de 4 ani primită de sportivă: 100 de ani să îi dea...
Simona Halep a fost suspendată pentru 4 ani, în urma acuzațiilor de...
 
Ludmila, mama lui Dan Bălan, arată impecabil la 65 de ani. Ce face pentru a se menține tânără
La 65 de ani se îmbracă precum o adolescentă și nimeni nu îi dă ...
 
MApN a început o campanie de recrutare ce se va desfășura până pe data de 29 septembrie
Se caută tineri pentru posturile de soldați și gradați profesioni...
 
CFR Călători, anunț important legat de achiziționarea biletelor
CFR Călători anunță că în noaptea de 20 spre 21 septembrie nu se...
 
Salariul minim pe economie va crește la 3.300 lei brut
Ministrul Finanțelor a anunțat că salariul minim pe economie va cre...
 
Alexandr Lukașenko, vizat de un mandat internațional de arestare
Lukașenko ar putea primi și el un mandat de arestare, la fel ca Puti...
 
Veste bună pentru șoferi! Autoritățile anunță că săptămâna viitoare vom avea 1.000 de kilometri de autostradă
Ministrul Transporturilor a anunțat mândru că săptămâna viitoare...
 
Ministrul Educației a semnat contractul de finanțare pentru achiziția de microbuze electrice de 16+1 locuri, în loc de 8+1 cum era prevăzut inițial
„Am reușit să găsim soluții și să suplimentăm bugetul investi...
 
 
 
 
ECONOMIE
 
Vor fi gaze suficiente pentru la iarnă, atât pentru populație, cât și pentru industrie

» 23 Septembrie 2023 | Comentarii 0
 
DECONCENTRATE
 
Atenție șoferi! Restricții de circulație în acest weekend pe Valea Prahovei

» 22 Septembrie 2023 | Comentarii 0
 
BEAUTY
 
3 factori importanți care îți afectează tenul

» 23 Septembrie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI TURISM
 
Biserica Romano-Catolică din Vinga - Curiozități
ARAD
» 23 Septembrie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL CONSTANTA
 
Siguranța pietonilor, o prioritate a Primăriei Valu lui Traian

» 22 Septembrie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL BACAU
 
Un primar PSD a jignit o persoană seropozitivă: Nu vă apropiați!

» 20 Septembrie 2023 | Comentarii 0