Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Turism
 
STIRI TURISM
Adaugat: 23 Martie 2021

        În România există mii de hectare de păduri virgine și semivirgine în care se regăsesc arbori seculari ce ating 50-60 de metri înălțime. Aceasta însă, nu este singura caracteristică a unei păduri virgine, principala se referă la faptul că, de-a lungul timpului, pădurea și-a desfășurat viața în mod natural, fără intervenția omului în niciun fel. 

 

        Pădurile virgine au o biodiversitate accentuată, sunt lipsite de intervenții silviculturale, de activități umane, de pășunat domestic, prezintă lemn mort în diferite stadii de descompunere, sol nealterat (exceptând eroziunea naturală). În pădurile virgine nu există drumuri sau construcții de vreun fel, cu excepția traseelor tematice de cercetare științifică sau turistică; pădurile de acest fel sunt dispuse pe o suprafață compactă pentru a exista condiții ideale pentru asigurarea autoreglării și perpetuării ecosistemului.

 

        O astfel de pădure virgină se regăsește în Maramureș: Strambu-Baiut, în Munții Țibleș. Aceasta se întinde pe 250 de hectare și a fost pusă sub protecție. Specialiștii de World Wide Fund - Romania au stabilit că aici trăiesc arbori care ating vârste impresionante, de 300-500 ani. La 140 de ani, un arbore atinge 48-50 centimetri în diametru, iar la 300 de ani ajunge la 120 centimetri diametru. 

 

Citește și: Stațiunea Mădăraș!

 

 

Urmărește-ne pe Facebook dacă ți-a plăcut articolul. Dă Like paginii noastre pentru a afla mai multe noutăți sau descarcă aplicația gratuit din Google Play!

 

 

Sursa foto: ://2mnews.ro/unesco-doua-paduri-seculare-de-fag-din-maramures-incluse-in-patrimoniul-mondial/://www.sighet247.ro/s/doua-paduri-din-maramures-au-fost-nominalizate-pentru-a-intra-in-patrimoniul-mondial-unesco/

MARAMURES
Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Family Fest Tulcea va avea loc între 1 și 5 iunie. Iată cine va cânta
Piața Civică din Tulcea și Orășelul Copiilor de la Lacul Ciuperca...
 
Festivalul Flori de Mai va începe pe 25 mai, la Călărași
În perioada 25-28 mai 2023, Centrul Județean de Cultură și Creați...
 
Peștera Toșorog sau Jgheabul cu gaură
Se află în partea de nord-est a Munților Hășmaș, în județul Ne...
 
Festivalul Bujorului de Munte va avea loc în weekend-ul 9 – 11 iunie
Eveniment organizat de Asociația de Turism și Cultură „Carpații ...
 
Castelul Bran a fost introdus pe lista celor mai frumoase castele din Europa, într-un clasament făcut de Le Figaro
Castelul Bran a fost clasat pe locul 8 în topul celor mai frumoase ca...
 
De 1 Iunie, Parcul Castelului Bran va fi al copiilor
Parcul Regal al Castelului Bran va fi parc tematic pentru copii cu oca...
 
Programul Festivalului „Cobor între Stejari”
Astăzi începe Festivalul „Cobor între Stejari” din satul Cobor,...
 
Festivalul KidZilla se va desfășura pe esplanada Operei Naționale București
Pe 1 iunie, între orele 08:00 și 20:00, va avea loc pe esplanada Ope...
 
 
 
 
ECONOMIE
 
Vouchere de vacanță pentru angajații din mediul privat. Senatul a adoptat proiectul de lege

» 06 Iunie 2023 | Comentarii 0
 
INTERNATIONALE
 
Comisia Europeană nu va prelungi măsurile de sprijin luate în domeniul energiei anul trecut, pe fondul războiului din Ucraina

» 06 Iunie 2023 | Comentarii 0
 
COPII SANATOSI
 
Vine sezonul vacanțelor: cum să alungi plictiseala copiilor în mașină sau în avion

» 06 Iunie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI TURISM
 
Grădina cu Filme din București își reia activitatea pe 8 iunie
BUCURESTI - ILFOV
» 06 Iunie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL IALOMITA
 
Plajele publice din Amara nu se vor deschide nici anul acesta. Explicația primarului

» 06 Iunie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL CONSTANTA
 
Deputat PNL de Constanța: Taxa de pod trebuie anulată complet, nu doar suspendată!

» 05 Iunie 2023 | Comentarii 0