OniÈ›a Daniela IvaÈ™cu, viceprimarul municipiului Sighetu MarmaÈ›iei, a transmis că, mulÈ›umită implicării Consiliului JudeÈ›ean MaramureÈ™, s-a rezolvat problema colectării È™i depozitării gunoiului menajer din Sighet, adică identificarea È™i autorizarea unui teren pe care să se poată transfera gunoiul în vederea transportării la Oradea.
„În condiÈ›iile în care era extrem de dificil de identificat un teren care să îndeplinească condiÈ›iile impuse de mediu, această situaÈ›ie de criză a fost depășită cu sprijinul Consiliului JudeÈ›ean MaramureÈ™. PreÈ™edintele CJ, Ionel Bogdan, a făcut demersuri să fie folosită platforma betonată de la StaÈ›ia de Sortare care nu a fost încă dată în folosință. CJ a aprobat ca această locaÈ›ie să fie folosită pentru o lună de zile rezolvând astfel, temporar, problema până la identificarea unei alte locaÈ›ii” a transmis viceprimarul IvaÈ™cu, potrivit jurnalmm.ro.
Aceasta a precizat că la nivelul administraÈ›iei locale există dorinÈ›a ca „taxa de salubritate să scadă, în prezent aceasta fiind ca È™i în anul precedent de 14 lei/persoană. Fac un apel la cetățeni să nu arunce gunoiul pe malurile râului, să manifeste spirit civic. Împreună vom depăși È™i această situaÈ›ie”.
CiteÈ™te È™i: Partidul lui Barna mai pierde un om. Ilinca Macarie a demisionat pentru că nu se mai regăsea în noile „valori” ale USR!
Urmărește-ne pe Facebook dacă ți-a plăcut articolul. Dă Like paginii noastre pentru a afla mai multe noutăți sau descarcă aplicația gratuit din Google Play!
Sursa foto: ://www.graiul.ro/2019/03/21/consilierul-local-si-presedintele-pnl-sighetu-marmatiei-daniela-onita-ivascu-ii-indeamna-pe-sigheteni-sa-se-implice-in-dezvoltarea-orasului/