Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Administratie
 
STIRI JUDETUL PRAHOVA
Adaugat: 28 Septembrie 2025

        Oare aceleași personaje care au pierdut fonduri europene pe spinarea locuitorilor, aceiași afaceriști corupți care au revenit la conducerea municipiului în 2024, prin interpuși, aceiași indivizi care au mai creat o dată panică în oraș ca să blocheze un proiect major de dezvoltare, aceleași asociații care s-au folosit de datele personale ale câmpinenilor sub pretextul semnării unei petiții, ca mai apoi să-i scoată vinovați, vin și de această dată să dezinformeze spunând: „Nu se va mai putea schimba nici o țiglă de pe casă” fără acordul autorităților și nu se va mai dezvolta orașul? 

 

        Ordinul Arhitecților din România dă de pământ cu afirmațiile mincinoase și manipulatoare, menite să inducă panică în rândul câmpinenilor, ale Asociației Câmpina Curată referitoare la actualizarea PUG-ului. Atenție, Ordinul Arhitecților notează că se încearcă „vicierea consultării publice” și „decredibilizarea” specialiștilor care au realizat Planul Urbanistic General al Câmpinei.

 

        Să ne confruntăm oare cu niște tentative meschine de a profita de naivitatea sau necunoștința de cauză a unora dintre locuitorii Câmpinei? Aceste dezinformări să fie cumva puse la cale de „grupul” PSD-Partidul Câmpina Curată-Asociația Câmpina Curată, prin intermediul publicației finanțate de oamenii de afaceri corupți sprijiniți de Statul Paralel? Considerăm urgentă intervenția organelor de cercetare, față de această situație. 

 

        Pentru ce se folosesc semnăturile câmpinenilor? Cine finanțează aceste asociații care par a avea interese obscure? Oare se urmează modelul Soros - ONG și la Câmpina? Cine se simte atât de presat încât să creeze această tensiune în municipiu, care deja trece prin momente dificile cu cei aproape 1 milion de euro pe care trebuie să-i returneze, dar și cu lipsa vizibilă a investițiilor? Ce se ascunde în spatele acestei asociații care, din nefericire, a cooptat și tineri? Activismul lor pare dubios? Ce Soros de Câmpina speculează pe sărăcia, neputința și nevoile oamenilor care au mai căzut o dată pradă „filantropiei” marca PSD (pachețele și mese festive)?

 

Iată cele mai importante clarificări ale Ordinului Arhitecților din România:

 

1. „Calomnie inacceptabilă”, pentru a se „manipula opinia publică”, la adresa arhitecților și urbaniștilor „atestați de Ministerul Culturii, cu experiență recunoscută”, atunci când s-a spus că au „semnat ca primarul”.

 

2. Nu există „informare corectă a publicului” atunci când se „induc voit emoții negative” în „cadrul unei conferințe de presă (…) presărate cu informații eronate”.

 

3. „Numărul imobilelor propuse spre clasare nu este 382, cum s-a afirmat eronat, ci aproximativ 80”.

 

4. Propunerea de clasare ca monument istoric „nu echivalează cu clasarea”, deci nu se supune exigențelor statului referitoare la astfel de clădiri. Abia după „procedura legală de clasare” care „poate fi inițiată” (sau nu) în baza prevederilor PUG-ului, după eliberarea documentațiilor de fundamentare, evaluarea de specialitate și decizia Ministerului Culturii, un imobil ar putea fi clasat. 

 

5. Nu s-a propus clasarea „`in integrum` a rafinăriei așa cum s-a afirmat în conferința de presă” ci s-a prezentat „o poziție echilibrată” care a indicat „protejarea clădirilor și instalațiilor valoroase din punct de vedere cultural”.

 

6. „Clasarea unor imobile, inclusiv a ansamblului industrial `Steaua Română` nu echivalează cu blocarea dezvoltării orașului”. Sinaia are aproape 100 monumente istorice clasate; mina recent clasată din Petrila care se află în proces de restaurare cu fonduri europene „arată că protejarea patrimoniului aduce valoare, identitate și atractivitate, nu stagnare”. 

 

Apel pentru „revenirea la informare corectă, ca bază pentru orice consultare sau dezbatere”

 

        Ordinul Arhitecților din România propune „organizarea de dezbateri moderate profesionist” - nu de voci care repetă ordine? - prin care locuitorii Câmpinei să aibă acces la „informare corectă și clară”. 

 

 

Te-ar putea interesa: În plină austeritate, Oana Țoiu a scos spre angajare 300 de noi posturi în MAE!

 

 

Urmărește-ne pe Facebook, pentru noutăți din mai multe domenii!

 

 

Sursa foto: Facebook.


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Mâncare, îngrijire și activități educative pentru copiii cu vârsta între 1-4 ani, la un centru al Primăriei
Copiii cu vârsta între 1 și 4 ani, care provin din familii defavori...
 
Panouri fotovoltaice de 1,1 milioane euro pe clădirile care aparțin de Consiliul Județean
CJ Vâlcea va monta panouri fotovoltaice pe clădirile pe care le admi...
 
Atenție, șoferi! Se vor introduce noi sensuri unice de circulație pentru fluidizarea traficului
Primăria Târgu Mureș a anunțat introducerea de noi sensuri unice p...
 
 
 
 
ECONOMIE
 
A fost adoptată legea care crește impozitele pe locuințe de la 1 ianuarie 2026

» 19 Noiembrie 2025 | Comentarii 0
 
SANATATE
 
Avertismentul medicilor: Cazurile reale de HIV sunt mult mai multe! Ar trebui să testăm mai mult populația!

» 17 Noiembrie 2025 | Comentarii 0
 
SANATATE
 
Sfaturi simple pentru îngrijirea mușcatelor iarna

» 19 Noiembrie 2025 | Comentarii 0
 
EVENIMENTE
 
„Feerie de Iarnă” în Grădina Publică din Galați, începând cu 28 noiembrie

» 19 Noiembrie 2025 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL VALCEA
 
Panouri fotovoltaice de 1,1 milioane euro pe clădirile care aparțin de Consiliul Județean

» 14 Noiembrie 2025 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL SATU MARE
 
Mâncare, îngrijire și activități educative pentru copiii cu vârsta între 1-4 ani, la un centru al Primăriei

» 06 Noiembrie 2025 | Comentarii 0