Primarul municipiului BraÈ™ov, Allen Coliban, vrea să dezvolte oraÈ™ul prin construirea multor parcuri, mai exact, una din prioritățile sale sună aÈ™a: „parcuri mari în fiecare cartier”. Zonele verzi ar trebui amenajate în spaÈ›iile libere proprietate privată, iar pentru aceasta vrea ca următorul Guvern să implementeze un program naÈ›ional de finanÈ›are. Primarul USR-PLUS crede că oraÈ™ul are nevoie de mai multe parcuri.
„Cred că BraÈ™ovul are nevoie de mai multe parcuri, nu doar de unul mare. Din punctul meu de vedere trebuie să avem parcuri mari în fiecare cartier, iar acest lucru este pe lista noastră de priorități. Legat de exproprierea unor terenuri private pe care să le amenajăm ca parcuri, este o procedură stabilită prin lege, respectiv trebuie justificată utilitatea publică, precum È™i alte demersuri preliminare. În astfel de demersuri concurăm însă È™i cu dezvoltatorii imobiliari È™i trebuie să fim foarte atenÈ›i la cheltuieli, cu atât mai mult în acest context complicat în care veniturile scad. (…) Am discutat cu ministrul Fondurilor Europene Marcel BoloÈ™ pentru a iniÈ›ia un program naÈ›ional pentru amenajarea de parcuri” a declarat Allen Coliban, primarul municipiului BraÈ™ov.
Citește și: Angajatorii vor putea reduce la jumătate timpul de lucru și salariul angajaților!
Urmărește-ne pe Facebook dacă ți-a plăcut articolul. Dă Like paginii noastre pentru a afla mai multe noutăți sau descarcă aplicația gratuit din Google Play!
Sursa foto: ://www.booking.com/hotel/ro/grand.ro.html