Primăria Suceava va aloca suma de 66.000 de lei pentru organizarea evenimentului „Raliul Bucovinei 2021 - Suceava Rally Show”. Proiectul este în parteneriat cu Asociația „XS Motor Sport” Iași și se va desfășura în municipiul Suceava pe data de 29 octombrie.
Traseul evenimentului urmează să fie stabilit de municipalitate în comun acord cu alte instituții abilitate de la care se vor obține aprobările necesare. Suma de 66.000 de lei cu care va contribui Municipiul Suceava va fi aprobată în ședința de Consiliul Local din 30 septembrie. În expunerea de motive este menționat că se dorește ca evenimentul să crească atractivitatea turistică a zonei.
„Necesitatea realizării acestui proiect se datorează dorinței de creștere a potențialului turistic al orașului, prin realizarea unor evenimente sportive de importanță locală, regională și națională. Promovarea programelor și activităților dedicate dezvoltării sportului și performanței, pe diferite ramuri sportive, dar și promovarea unei atitudini responsabile în realizarea acestora, întăresc dezvoltarea orașului. Evenimentul se va realiza cu respectarea strictă a legislației în vigoare, a măsurilor de prevenire și combatere a efectelor pandemiei de Covic-19 și de diminuare a impactului tipului de risc (măsuri sanitare și distanțare fizică). Cetățenii orașului, și nu numai, vor asista la un spectacol automobilistic realizat de piloți profesioniști, care va imprima în memora acestora o amintire plăcută” se arată în expunerea de motive.
Citește și: Urmează zile friguroase și un nor toxic. Avertismentul ANM!
Urmărește-ne pe Facebook dacă ți-a plăcut articolul. Dă Like paginii noastre pentru a afla mai multe noutăți sau descarcă aplicația gratuit din Google Play!
Sursa foto: https://adevarul.ro/locale/suceava/primaria-suceava-pas-lasatafara-jumatate-sediu-cj-suceava-au-crezut-mavor-scoate-primarie-gresit-calculele-1_5a72f40cdf52022f75132a25/index.html